Nazwa „nordic walking” określa skandynawskie źródło pochodzenia tej formy aktywności fizycznej. Chodzenie z kijami dla ułatwienia poruszania się w trudnym terenie znane były od dawna dlatego też nikt w zasadzie nie wie jakie były jej początki.
W latach 70 ubiegłego stulecia fińscy narciarze biegowi i biathloniści zaczęli stosować marsz z kijami podczas letnich treningów przygotowujących do sezonu zimowego. Popularyzacja wśród amatorów nastąpiła w latach 80. Szybko zauważono jak ta forma rekreacji wpływa znacząco na poprawę kondycji i zdrowia człowieka. Lata 90 ubiegłego wieku to już prawdziwa eksplozja popularności nordic walking w wielu krajach, która trwa do dnia dzisiejszego.
Nordic walking jest formą naturalnego marszu ze specjalnymi kijami umożliwiającymi odpychanie się od podłoża. Dzięki temu, w przypadku zastosowania prawidłowej techniki istnieje możliwość zaangażowania 90 % mięśni całego ciała. Dlatego też prawidłowo stosowany nordic walking znalazł uznanie wśród amatorów, zawodników i rehabilitantów. Może być uprawiany przez ludzi w różnym wieku i przez cały rok.
Główne zalety nordic walking:
- angażuje 90% mięśni całego ciała
- poprawia sprawność sercowo - naczyniową
- wzmacnia mięśnie pleców, ramion
- wpływa na obniżenie wartości tłuszczowych w ciele człowieka
- prostuje sylwetkę
- umożliwia spalenie znacznie więcej kalorii niż marsz bez kijów lub też powolny bieg.
- w zależności od intensywności zwiększa pobór tlenu
- doskonała forma rehabilitacji
- pozwala spalić tkankę tłuszczową
- zmniejsza obciążenie dolnych kończyn
- podnosi poziom endorfin
- uzupełnia trening sportowców wyczynowych.
W celu osiągnięcia właściwych rezultatów należy stosować prawidłową technikę nordic walking stosując specjalnie przystosowane do tego kije, pod okiem profesjonalnego instruktora.